Här kommer ytterligare några bilder från vårt gästspel i Finland. Denna inredning gjorde vi i visningshuset för Asunto Oy Espoon Victoria. Inspirerade av det blonda finska utrycket kompletterades den vita basen med nyanserna i ljusa pudertoner och naturliga inslag.
Vårt inredningsförslag inför uppdraget:
Fixa köksstilen:
Lampa Bell från Normann
Matbord Loop från HAY
Köksstolar Janinge från IKEA
Skärbrädor från House Doctor
Matta Björk från Design House Stockholm
Fixa sovrumsstilen:
Säng Malm från IKEA
Taklampa Z1 från Lily & Oscar
Bänk från Bolia
Sängbord/Pall från Artek
Matta Björk från Desing House Stockholm
Väggord specialbeställt från My first room
Färgsättning: Fondvägg NCS S 5606-R85B
Missa inte att du kan besöka detta visningshus och många fler på Stora visningsdagen nu på söndag! Hela visningsschemat hittar du här.
Inredning och foto: Pella Hedeby och Marie Ramse
the small (cartons) from your sources of inspiration with the desired effect are very interesting and inspiring.
SvaraRaderaJag undrar om lampan i sovrummet är ay illuminate Z1 eller Z5, jag tänker att det skiljer en del i storlek och har länge funderat över vilken som kan passa hos mig med tanke på takhöjd... Tacksam för svar:)
SvaraRaderaDet är Z5. Funkar fint om man inte har så högt i tak.
SvaraRaderaHej! Väldigt fint! Jag undrar vilken kulör det är i sovrummet? Ser ut som alcro grådis :) tack!
SvaraRaderaHej! Färgen är NCS S 5606-R85B. Väggen är målad med helmatt färg.
RaderaHej!
SvaraRaderaAllt var väldigt fint!
Var kommer de pudrigt rosa lakanen ifrån?
Tack på förhand / Mvh Malin
Hej Malin!
RaderaSängkläderna kommer från AIAYU i färgen Ash.
http://www.artilleriet.se/shop/kuddar-mattor-textil/#sleep-single-set-ash